Az ír szetter: Útmutató tulajdonosoknak

Az ír szetter

Világszerte csak egy maroknyi kutyafajta létezik, amelyek következetesen intelligensnek, édes természetűnek és energikusnak mondhatók. Az egyik ilyen kutya az ír szetter.

Ezt a fajtát először az 1700-as években tenyésztették ki madárbeállítás és -visszakeresés céljából, most pedig figyelemre méltó társasága és gyerekbarát viselkedése miatt kedvelik ezt a fajtát. Ez a munka az ír szettert vizsgálja, és mélyreható elemzést nyújt az állat viselkedési mintáiról, temperamentumáról és fizikai tulajdonságairól. Ez magában foglalja az ír szetter egészségügyi aggályainak, táplálkozási szükségleteinek, valamint az adott fajta előnyeinek és hátrányainak általános megvitatását. A szerző abban reménykedik, hogy e figyelemre méltó kutya jobb megértése (és megbecsülése) kíséri majd az olvasókat a munka befejezése után.

Kutya idézet

"A kutyák nem az egész életünket jelentik, de ők teszik teljessé az életünket."

Eredet

Ahogy a neve is sugallja, az ír szetter Írországból származik az 1700-as években. Úgy gondolják, hogy egy univerzális vadászkutyát keresve a korai tenyésztők angol szetterek, gordon szetterek, valamint különféle pointerek és spánielek keresztezésével fejlesztették ki a kutyát. A végeredmény az ír szetter lett, ahogyan ma ismerjük és szeretjük. Az eredetileg „vörös spániel” vagy „vörös kutya” néven emlegetett első ír szettereket széles körben használták vadászexpedíciókra, mivel éles szaglással és madarak észlelésére való képességgel rendelkeztek.

Annak ellenére, hogy az 1700-as években fejlesztették ki, csak 1875-ben importálták az első ír szettert az Egyesült Államokba (egy kutyát „Echo”). Miután bemutatták a kutya természetes intelligenciáját és fegyverkutya képességeit, nem sokkal később az ír szetter népszerűsége az Egyesült Államokban epikus méreteket öltött; így az American Kennel Club (AKC) csak néhány évvel később hivatalosan is elismerte a fajtát. A következő évtizedekben az ír szetter gyorsan az egyik legnépszerűbb kutyafajta lett Amerikában. És bár népszerűsége enyhén csökkent az elmúlt években, ez a fajta továbbra is a családok és a vadászok kedvence.

Megjelenés és test jellemzői

Test

• Súly: 70+ font (férfi); 60+ font (női)
  • Magasság: 27 hüvelyk (férfi); 25 hüvelyk (női)

Az ír szetter izmos felépítésű, összsúlya nagyon arányos (és kiegyensúlyozott) a magasságával. Általánosságban elmondható, hogy ez a fajta valamivel hosszabb, mint magas, átlagos súlya körülbelül 60-70 font. Ami a magasságot illeti, a legtöbb ír szetter nemétől függően 25-27 hüvelyk között van.

Az ír szetter fejét gyakran hosszúnak és szikárnak nevezik. A fej hossza általában kétszer akkora, mint a szélessége, és az alacsonyan ülő fülek hangsúlyozzák, amelyek a koponyához közel hajtódnak.Általánosságban elmondható, hogy az ír szetter koponyája ovális megjelenésű, és lágy (gyengéd) kifejezéssel, valamint közepes méretű szemekkel, amelyek mandulaszerű formát vesznek fel. A fejet egy közepesen hosszú pofa teszi teljessé, amelynek tetején fekete (vagy csokoládé) színű orr, széles orrlyukak és ollószerű állkapocs található.

Elülső negyedek

Az ír szetternek széles vállai vannak, amelyek lefelé dőlnek hátra. A lapockák a marnál viszonylag közel helyezkednek el egymáshoz, és arányosak a felkarral (hosszúság tekintetében). Ezzel szemben a mellső lábak figyelemreméltóan egyenesek és izmosak általános megjelenésükben. Viszonylag kicsi, ívelt lábujjak teszik teljessé.

Hátulsó végtag

Az ír szetter hátulsó negyede ugyanazokat a jellemzőket követi, mint az elülső. A kutya hátsó részei általában szélesek, izmos combokkal és hátsó lábakkal. A hátsó lábak általános szöglete az ízületeknél kissé meg van hajlítva, hogy a kutyának nagyobb mobilitást és sebességet biztosítson. Végül a lábak megegyeznek az elülső részekkel, és viszonylag kicsik, erősen ívelt lábujjakkal.

Farok

Az ír szetter farka viszonylag egy szintben van a farral, és a felső vonal természetes folytatásaként (meghosszabbításaként) szolgál. Általánosságban elmondható, hogy a farok gyökerénél erősnek tűnik, és egy finom pontig elkeskenyedik. És bár a farok teljes hossza kutyánként változik, a legtöbbnek elég hosszúnak kell lennie ahhoz, hogy elérje a kutya csánkját. Végül, és ami talán a legfontosabb, a farkokat mindig egyenesen kell vinni, enyhén felfelé ívelve. Ennél a fajtánál az extrém görbület komoly hibának számít, és ezt képzett állatorvosnak kell értékelnie.

Kabát és színezés

Az ír szetter szőrzete rendkívül rövidnek (és finomnak) számít a fej és a mellső lábak mentén. Ez azonban drámaian megváltozik a test más részeivel, ahol hosszúnak és laposnak tekintik a fülek, a hátsó negyed és a felső vonal mentén. A tollasodás gyakori a farok és a fülek mentén.

Ami a színt illeti, az ír szetter bundáját általában mahagóni- vagy gesztenyevörösnek írják le. És bár ez a szín általában egyenletesen fedi a kutyát, időnként kis fehér foltok láthatók a torkon, a mellkason, a lábujjakon vagy a fej középső részén.

Az ír szetterek megfelelőek az otthonodhoz?

• Ápolási szint: 3/5

Megjegyzés: Skála 1-től 5-ig (1 = legalacsonyabb, 5 = legmagasabb)

Vérmérséklet

Az ír szetter egy rendkívül energikus fajta, amely fáradhatatlan személyiségéről ismert. A szakértők gyakran lelkesnek és „telve kedvűnek” mondják az ír szettert, amely nagyszerű társ minden korosztály számára (beleértve a kisgyermekeket is). Ez a különleges fajta jól reagál a parancsokra (annak ellenére, hogy időnként makacskodni kezd), és általában szívesen tesz a gazdája kedvére, amikor csak lehetséges. Az ír szetter idegenekkel és más háziállatokkal is jól kijön, így szinte minden háztartásban nagyszerű kutya. A szélsőséges félénkség és ellenségeskedés az ír szetter fő hibájának számít, mivel ezt a fajtát kiegyensúlyozott és kiegyensúlyozott, görcsös személyiségű kutyának tartják (akc.org).

Jók az ír szetterek a gyerekekkel?

Igen! Az ír szetter kiválóan alkalmas gyermekes családok számára (minden korosztály számára). Tény, hogy a fajta gyakran a „10 legjobb” gyerekeknek szánt kutya közé tartozik, kiugró természete, gyengéd viselkedése és édes-szerető személyisége miatt. Energikus és játékos fajtaként a gyerekek is rendkívül jól illeszkednek az ír szetterhez, mivel ők alkalmasabbak arra, hogy a kutyának azt a szeretetet és odafigyelést biztosítsák, amire mindennap vágyik. Ez döntő fontosságú, mivel az ír szetter utál egyedül lenni, és rendszeres játékra vágyik a gazdáival (PetHelpful.com).

Mennyire okosak az ír szetterek?

Az ír szettert rendkívül intelligens fajtának tartják, aki élete során sokféle trükköt és parancsot képes megtanulni. Stanley Coren, a kutyaintelligencia szaktekintélye szerint az ír szetter általában a 35. legintelligensebb fajta a világon (Coren, 182). Az ír szetterek figyelemreméltó fokú engedelmességgel és munkaintelligenciával rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy a kutya nem csak a rábízott feladatok megértésére képes, hanem rendelkezik azzal a mentális képességgel is, hogy a helyzetekre megfelelően, hatékonyan reagáljon. Ennek eredményeként az ír szetter kiválóan kiképezhető különféle háztartási szerepekre.

Ápolási és képzési követelmények

Ápolási követelmények

Viszonylag hosszú szőrű fajtaként az ír szettert hetente többször kell ápolni, hogy megőrizze gyönyörű bundáját. A tulajdonosoknak minden második napon meg kell mosniuk a szettert, hogy elkerüljék a gubancolást és a mattságot. Ez azt is megakadályozza, hogy szennyeződés és egyéb törmelék felhalmozódjon a kutya bundájára, ami tisztább és rendezettebb megjelenést eredményez.

Mint minden kutyafajta esetében, a gazdiknak is különös figyelmet kell fordítaniuk az ír szetter fülére, körmére és fogászati ​​higiéniájára. A füleket naponta ellenőrizni kell, hogy nincs-e benne túlzott fülzsír, szennyeződés és egyéb szennyeződés (például szőr felhalmozódása). Ezeknek az anyagoknak az azonnali eltávolítása kulcsfontosságú kutyája egészsége szempontjából, mivel segít megelőzni a bőrfertőzéseket és a hallójáraton belüli sebeket. Hasonlóképpen, a körmöket tisztán, röviden kell tartani és rendszeresen le kell vágni. Ennek elmulasztása súlyos sérüléseket okozhat az ír szetter lábában, mivel a hosszabb körmök beakadhatnak durvább terepen. A körömvágás elvégezhető otthon, vagy a helyi állatorvosi rendelőben olyan személyek számára, akik kényelmetlenül érzik magukat a folyamatban.

Végül, és ami talán a legfontosabb, a foghigiénia szintén rendkívül fontos az ír szetter számára. Ideális esetben a tulajdonosoknak meg kell tervezniük, hogy naponta mossák meg kedvencük fogait, hogy eltávolítsák az élelmiszer-alapú anyagokat az ínyből és a fogakból. A megfelelő szájhigiénia az ápolás fontos eleme, amelyet az állattartók gyakran figyelmen kívül hagynak. Idővel a fogtisztítás hiánya szinte biztosan fogínygyulladáshoz, fogínybetegséghez és fogszuvasodáshoz vezet kedvence számára. Ezek az egészségügyi problémák viszont drámaian befolyásolhatják az ír szetter életének általános minőségét, mivel számos fogászati ​​probléma fájdalmas és káros is a szervezetükre.

Edzés és gyakorlat

Energikus kutyafajtaként az ír szetter napi szinten sok mozgást igényel. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb szakértő napi egy óra edzést javasol az ír szetternek. Ezt megteheti naponta egyszer, vagy két külön, harminc perces rutinra bonthatja. Ennek a fajtának a legjobb gyakorlatai közé tartozik a futás és a kocogás. Azonban a hosszú séták is nagyon megfelelőek, az úszás és a játékok (például a frizbi vagy az ugrás) mellett.

Az ír szetter kölykök is sok mozgást igényelnek, de egészen más szinten, mint a felnőttek. 2-4 hónapos kortól körülbelül 15 perc játékidő minden reggel és este általában elegendő a fizikai szükségleteik kielégítésére. 4-6 hónapos kortól a játékidő kibővíthető fél mérföldes sétákra (naponta), akár egy mérföldet is elérhet, ha elérik az egyévest. Mint minden edzési rutinnál, kulcsfontosságú azonban, hogy aktívan figyelje kutyája légzését és reakcióképességét a megerőltető tevékenységekre. Mindig tartsunk gyakori szüneteket, különösen, ha a szabadban meleg van. Ezenkívül a kutyákat megfelelően hidratálni kell, mielőtt megkezdenék mindennapi tevékenységüket.

Ami a képzési követelményeket illeti, a potenciális tulajdonosoknak meg kell jegyezniük, hogy az ír szetternek nagy mennyiségű (napi) mentális stimulációra van szüksége a boldog életmód fenntartásához. Kivételesen intelligens fajta, akik vágynak új trükkök és parancsok elsajátítására. Ennek az alapvető szükségletnek a nem kielégítése rossz szokások (és viselkedési formák) kialakulásához vezet, mint például a túlzott ugatás, ásás és rágás.

Tanulási affinitásuk ellenére a tulajdonosoknak azt is meg kell jegyezniük, hogy az ír szetter gyakran szenved attól, hogy nem tud az adott feladatra összpontosítani. A tréning során az ír szetter könnyen unatkozik, ami gyakran ellentétes gazdája vágyával. Ennek eredményeként ez a fajta nagy türelmet és megértést igényel a tulajdonosoktól. Rendkívül érzékeny (és éber) kutyaként az ír szetter nem reagál jól a haragra vagy a kiabálásra. Ha figyelmen kívül hagyja ezt a figyelmeztetést, akkor a szetter félénk viselkedést vált ki. Ennek megfelelően a tulajdonosoknak mindig gyakorolniuk kell a nyugalmat, valamint pozitív megerősítési technikákat (például dicséretet és jutalomalapú ösztönzőket). Annak érdekében, hogy ír szettere továbbra is érdekelt legyen a képzésben, lehetőleg kerülje el ugyanazt a feladatot (minden nap).

Ha ezeket a lépéseket betartják, az ír szetterek kiváló edző- és gyakorlatpartnerekké válnak, akik képesek életük során számos parancsot és trükköt megtanulni.

Táplálkozási szükségletek

Mint a legtöbb fajta esetében, kedvence számára mindig a kiváló minőségű kutyaeledel kell, hogy legyen az első számú prioritás. Ezeket az ételeket a gyártó elkészítheti, vagy otthon is elkészítheti az ír szetter állatorvosának útmutatása és felügyelete alapján. És bár csábító, hogy asztali törmeléket adjunk kedvencének (mint olcsó és megfizethető alternatívát a kutyaeledelhez), a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az emberi eredetű élelmiszerek gyakran rendkívül károsak kutyája egészségére és jólétére. Ez részben annak a ténynek köszönhető, hogy sok asztali hulladék olyan anyagokat tartalmaz, amelyek mérgezőek a szemfogakra. Sok étel éles csontokat is tartalmaz, amelyek fulladást vagy sérülést okozhatnak a kutya emésztőrendszerében. Az alábbi lista 10 ételt mutat be, amelyeket kerülnie kell ír szetterének (vagy általában a kutyáknak):

Mennyi ételt kell ennie egy ír szetternek naponta?

Mint minden kutyafajtánál, a takarmányozási igények minden háziállatnál jelentősen eltérnek, és nagymértékben függnek az ír szetter súlyától, energiaszintjétől és életkorától. Emiatt a gazdiknak aktívan együtt kell működniük állatorvosukkal, hogy kialakítsák a kutyájuk speciális igényeinek megfelelő etetési ciklust. Általánosságban elmondható azonban, hogy a legtöbb ír szetternek körülbelül 2-3 csésze (száraz) kutyaeledelre van szüksége naponta. Ezt két külön étkezésre kell felosztani, mindegyik 1-1,5 csészével ülve. Kevésbé aktív kutyáknak általában 2 csésze elegendő a táplálkozási szükségleteik kielégítésére, míg az aktívabb szettereknek további táplálékra van szükségük a nap folyamán elvesztett kalóriák pótlására.

Vízigények

Az ír szetter számára is rendkívül fontos a megfelelő hidratálás fenntartása. A kutya testének közel 70 százaléka vízből áll. Ezért a tulajdonosoknak egész nap aktívan oda kell figyelniük szetterük vízszükségletére, mivel igényeik változhatnak mind a külső hőmérséklet, mind a napi aktivitási szint függvényében. Mint a legtöbb fajta esetében, a standard vízszükségletet általában a kutya súlya határozza meg. Minden hét kiló súlyhoz egy ír szetternek körülbelül 6 uncia vizet kell fogyasztania naponta. Például egy 63 kilós kutyának 54 uncia vízre lenne szüksége egy nap alatt (minimum). A kevésbé aktív kutyák vízigénye valamivel kisebb, míg az aktívabb háziállatok még több vizet igényelnek (70-107 uncia környékén).

Milyen típusú otthon jó egy ír szetternek?

Egy ír szetter házi kedvencként való kiválasztása élete során fontos döntés, amelyet soha nem szabad félvállról venni. Ennek ellenére az ír szetter egy hihetetlenül könnyen gondozható kutya, és sokféle háztartási helyzetre és környezetre alkalmas. Mindazonáltal, mivel egy viszonylag nagyobb kutya, amely rendszeres testmozgást igényel, ez a fajta általában nem alkalmas kisebb otthonokba (például lakásokba, társasházakba és városi házakba). Szintén nem ajánlott a városokban élő egyéneknek, mivel ezeken a területeken a forgalom és a szűkös helyek miatt a pórázon kívüli tevékenységek végzésének képessége jelentősen csökken. Bár ezeken a területeken a tulajdonosok gyakran találnak módot arra, hogy ír szetterüknek biztosítsák a szükséges testmozgást és játékidőt, ez gyakran sok időt és erőfeszítést igényel a nevükben. Ennek eredményeként ez a fajta a legalkalmasabb az országban való életre, ahol viszonylag könnyen futhatnak és játszhatnak.

Ami a tulajdonosokat illeti, az ír szetter nagyon alkalmazkodóképes, és jól kijön sokféle egyeddel (beleértve a gyerekeket is). Nagy odafigyelést igénylő kutyaként azonban azoknak a gazdiknak, akik rendkívül elfoglaltak, vagy nem tudnak napi rendszerességgel kutyájukkal időt tölteni, érdemes kerülniük az ír szetter vásárlását.

Jóban vannak az ír szetterek más háziállatokkal?

Igen! Az ír szetter más háziállatokkal és állatokkal szembeni könnyed és barátságos viselkedéséről híres. Ennek eredményeként gyakran rendkívül jól kijönnek más háziállatokkal (beleértve a macskákat is). Mint minden kutyánál, ennek a fajtának a korai szocializációja is kulcsfontosságú, mivel a korai megismerkedés más háziállatokkal segít pozitív kapcsolatok kialakításában a jövőre nézve. Azt is fontos megjegyezni, hogy az ír szettert eredetileg vadászat céljából tenyésztették ki. Ennek eredményeként a tulajdonosoknak mindig figyelniük kell a szetterüket, amikor kisebb állatok jelenlétében vannak. És bár az agresszív viselkedés ritka ennél a fajtánál, az ír szetter nagyobb mérete és heves személyisége a kisebb állatok véletlen sérüléséhez vezethet.

Az ír szetterek jó őrkutyák?

Nem. Rendkívül édes természetű és ragaszkodó fajtaként az ír szettert nem őrzőkutyás feladatokra tervezték. Valójában az ír szetter inkább gyengéd csókkal üdvözöl egy behatolót (vagy leendő betörőt), mint morgással vagy harapással. Bár ez a fajta minden bizonnyal megvédi gazdáját a veszélytől (ha provokálják), az őrzés céljából házi kedvencet kereső gazdiknak jobban megfelelnek az olyan fajták, mint a doberman, a német juhász vagy a rottweiler.

Egészségügyi problémák

• Csípő és könyök vizsgálata
  • Szemvizsgálat
  • Pajzsmirigy működési teszt
  • DNS-teszt PRA-ra (progresszív retina atrófia)

A tulajdonosoknak aktívan együtt kell működniük egy szakképzett állatorvossal a területükön, hogy kidolgozzák ír szetterük táplálkozási és megelőző gondozási tervét. A megfelelő étrend, táplálkozás és az egészségügyi problémák korai felismerése nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy kutyája boldog és egészséges életet éljen. Általánosságban elmondható azonban, hogy az ír szetter feltűnően egészséges fajta, csak néhány fő egészségügyi problémával. Ez magában foglalja a csípőízületi diszpláziát, a hypothyreosisot, az epilepsziát és a progresszív retina atrófiát (PRA). Ennél a fajtánál időnként gyomortorziót (vagy puffadást) is észlelnek, ami életveszélyes helyzeteket okozhat ír szetterének, ha nem kér orvosi kezelést. Megfelelő gondozás mellett a gazdik 12 és 14 év közötti életkort várhatnak, sok kutya pedig több évig is él ezen túl.

Az ír szetter előnyei és hátrányai

Előnyök:

• Rendkívül édes természetű és ragaszkodó fajta.
  • Jól kijön gyerekekkel és más állatokkal.
  • Rendkívül intelligens fajta, amely képes élete során számos trükköt és parancsot megtanulni.
  • Rendkívül szép fajta.

Hátrányok:

• Napi szinten sok mozgást igényel.
  • Hajlamos a túlzott ugrásra.
  • „Elszakadási szorongást” szenved, ha túl sokáig hagyják egyedül.
  • Lehet makacs (hibára).
  • Heti rendszerességgel nagy ápolást igényel.

Záró gondolatok

Összefoglalva, az ír szetter egy figyelemre méltó kisállat, amely bőséges energiájáról, társasági tulajdonságairól és szeretetteljes viselkedéséről híres. Bár eredetileg vadászfajtaként fejlesztették ki, az ír szetter (újra és újra) bebizonyította, hogy képes alkalmazkodni az egyéni igények és környezeti helyzetek széles skálájához. Ennek eredményeként a gyermekes háztartások, az idősek és a kutyát kereső egyének kedvencévé vált. És bár ez a fajta minden bizonnyal problémásnak bizonyulhat makacsságával és zárkózott személyiségével, a gazdiknak nehéz lesz másik kutyát találniuk, aki képes biztosítani számukra azt a szeretetet és odaadást, amelyet egy ír szetter mutat. Ezen okok miatt az ír szetter a belátható jövőben valószínűleg a kutyabarátok kedvence marad.

Hivatkozott munkák

• American Kennel Club. Az új teljes kutyakönyv 22. kiadás. Mount Joy, Pennsylvania: Fox Chapel Publishing, 2017.
  • Coile, Caroline. A Kutyafajták Bibliája: Leírások és fotók az AKC által elismert minden fajtáról. Hauppauge, New York: Barron's Educational Series, 2007.
  • Dennis-Bryan, Kim. A teljes kutyafajta könyv. New York, New York: Dorling Kindersley, 2014.
  • Larkin, Peter és Mike Stockman. The Ultimate Encyclopedia of Dogs, Dog Breeds és Dog Care. London, Anglia: Hermes House, 2006.
  • Mehus-Roe, Kristin. Kutya Biblia: Minden dolog végleges forrása Kutya. Irvine, Kalifornia: I-5 Press, 2009.
  • O’Neill, Amanda. Milyen Kutya? Útmutató az új tulajdonosoknak az életmódjuknak megfelelő fajta kiválasztásához. Hauppauge, New York: Interpret Publishing Ltd., 2006.
  • Schuler, Elizabeth Meriwether. Simon és Schuster Útmutató a kutyákhoz. New York, New York: Simon & Schuster, Incorporated, 1980.
  • Slawson, Larry. "A 10 legokosabb kutyafajta." (PetHelpful). 2019.
  • Slawson, Larry. "A 10 legjobb kutya a gyerekeknek." (PetHelpful). 2019.

Ez a cikk pontos és a szerző legjobb tudása szerint igaz. Nem helyettesíti a diagnózist, a prognózist, a kezelést, a felírást vagy az állatorvos hivatalos és személyre szabott tanácsát.A szorongás jeleit és tüneteit mutató állatokat azonnal állatorvosnak kell látnia.